بلاگ پاراگراف
۵:۲۳ ب.ظ
چرا کتاب های چاپی نمیمیرند(۲)

دیروز قسمت اول این مقاله رو در پاراگراف خوندید طبق قولی که داده بودیم امروز قسمت دوم این مقاله رو منتشر میکنیم.از دوست خوبم محمد رضا هم که بانی این ترجمه شد تشکر میکنم.

پراوین مادان این گونه بیان میکند:

“من فکر میکنم چاپ و کتاب های کاغذی تا زمانی که مردم برای اون ها احترام و ارزش قایل باشند ادامه پیدا خواهند کرد.چاپ دیجیتال و پیکسل همیشگی نخواهند بود.”

مادان و تیمش در حال کار بر روی پروژه ای جدید هستند که به دنبال طراحی یک بیزینس مدل جدید برای کتاب فروشی های مستقل است که شامل ارایه خدمات و راه هایی برای فروش و ارایه خدمات حول کتاب های الکترونیک است.”کتاب های الکترونیک برای مدت بسیار طولانی در کنار مردم بوده اند و مردم ارتباط عمیق تری با آن ها دارند نسبت به کتاب های الکترونیکی و یا محتواهای دیجیتال”

کتاب های چاپی نوستالوژیک هستند.

وبسایت پی بی اس به تازگی در یک گروه دوستداران کتاب سوالی رو مطرح کرده بود تحت این عنوان که کدام یک رو ترجیح میدهید؟کتاب های دیجیتال یا کتاب های چاپی؟ کسانی که کتاب های چاپی رو ترجیح داده بودند دلایلی رو ذکر کرده بودند از جمله بوی کاغذ کتاب ها و یا وزن آن ها و یا احساسی که از دست گرفتن یک کتاب تازه به دست می آورند.

یکی از پاسخ دهندگان این چنین پاسخ داده بود:”کتاب های چاپی هیچ گاه با کتاب های الکترونیک جایگزین نمیشوند به خاطر اینکه آن ها جزیی از تجربه ای هستند که نمیتوانی با چیز دیگری تجربه اش کنی”

اما نظریه دیگری که وجود دارد این هست که کتاب های چاپی تنها به عنوان اثر هایی هنری باقی خواهند ماند (اینجا) کتاب های دیگر حامل ها و کشتی های خوبی برای کلمات نیستند قفسه های کتاب ها در خانه های خوانندگان کتاب های الکترونیک باقی خواهند ماند اما تنها برای زیبایی و نسل بعدی کتاب های چاپی به همراه طرح های هنری تنها برای زیبایی خانه ها به کار خواهند رفت.

این ایده میتواند درست باشد چون با افزایش نرخ فروش کتاب های الکترونیکی خرید کتاب های چاپی کاهش پیدا خواهد کرد خیلی از افراد تنها کتاب هایی رو خریداری خواهند کرد که چاپ های نفیسی دارند و تنها برای نمایش برای زیبایی منازلشان استفاده خواهند کرد.

اما این نادرست است که بگوییم همان طوری که سی دی ها جایگزین کاست ها شدند و یا فایل های فشرده جایگیزین لوح های فشرده شدند کتاب های الکترونیکی هم جایگزین کتاب های چاپی می شوند.چون آن ها تجربه ای به طور کامل متفاوت در اختیار کاربر قرار میدهند.

نویسنده و کمدین معروف باراتوند ترستون در ستون () نوشته ای رو با نام” آینده مطالعه” منتشر کرد که در آن به این موضوع پرداخت که چرا ممکن است کتاب های الکترونیکی بهتر از کتاب های چاپی باشند.وی در این مقاله دلایلی رو همچون دسترسی آسان تر محتوای تعاملی و یا به اشتراک گذاشتن تجربه مطالعه رو به عنوان مواردی ذکر کرد که شاید نشر الکترونیکی را نسبت به نشر چاپی برتری میدهد.

[bluebox]

اما انتخاب بین چاپ الکترونیکی و یا چاپ کاغذی یک بازی صفر و یکی نخواهد بود کتاب های چاپی از بین نخواهند رفت تا چاپ الکترونیکی رشد کند و کتاب های الکترونیکی تنها انتخاب ما نخواهند بود.

کتاب های چاپی برای کسانی که عاشق کتاب های چاپی هستند باقی خواهند ماند کتاب های الکترونیکی هم برای کسانی که کتاب های الکترونیکی میخواهند در دسترس خواهند بود.

شاید این موضوع واقعا همین قدر ساده خواهد بود.

[/bluebox]

شبکه‌های اجتماعی
تماس با ما
اخبار داغ