بلاگ پاراگراف
۵:۲۳ ب.ظ
چرا کتاب های چاپی نمی میرند؟

به درخواست دوست خوبم محمد رضا که یکی از اعضای تیم فنی پاراگراف هست این مقاله رو ترجمه کردم البته موضوع این مقاله موضوعی هست که این روزها با گسترش کتاب های الکترونیکی بسیار رایج شده و نظریات مختلفی که در پاسخ به این سوال داده میشن طرفدار خودشون رو دارن.این مقاله که به انتخاب من از سایت مشبل که یکی از سایت های پیشرو در اخبار فناوری و تکنولوژی هست ترجمه شده به طور خلاصه بسیاری از جوانب این مساله رو در نظر گرفته و به اون پاسخ داده.

مقاله رو در دو بخش برای شما اینجا قرار میدم امیدوارم که شما هم بخونید و نظراتتون رو با ما به اشتراک بگذارید.

کتاب خونه ی من در سالن ناهار خوریم شامل کتاب هایی هست که بیش از پنج هزار صفحه کتاب رو شامل میشه که امیدوار هستم در آینده ای نه چندان دور فرصت خوندنشون رو پیدا کنم.

مدیریت چنین کتاب خونه ای به مراتب آسون تر خواهد بود اگر که من این کتاب ها رو بر روی آیپد یا کیندلم دانلود کنم هیچ کدوم از کتاب ها اون قدر نایاب نیستن که نشه نسخه دیجیتالشون رو پیدا کرد و بعضی کتاب ها هم بسیار قطورند که توسط جلد های بسیار ضخیمی پوشیده شده اند.

اما یک چیزی در کتاب های چاپی هست که من نمیتونم بی خیال اون بشم.احساسی که در دست گرفتن یک کتاب چاپی به من میده و ورق زدن اون و یا بوی کاغذ ها و چیز هایی از این دست مواردی هستند که پیکسل های روی مانیتور به من نمیدن.

اما نکته ی دیگه ای که به نظر میرسه این هست که نوشتن ها به نوشتن بر روی دیوار ها محدود شده نوشتن برای روی دیوار فیسبوک و دیگر صفحه های اجتماعی و بلاگ ها و…کتاب های دیجیتال به آهستگی در حال پشت سر گذاشتن کتاب های چاپی هستند همانند ماشین های بهتر و مدل بالاتر در میان افرادی که اهل مطالعه هستند دارن جا باز میکنند.

کتاب های دیجیتال از نظر فروش برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ بالاتر از کتاب های چاپی قرار گرفتند (اینجا)رویه ای که در سال ۲۰۱۲ هم ادامه یافت .طبق یک پژوهشی که همین امسال توسط بلکسار کونتی صورت گرفت نشان میدهد که درصد کودکانی که کتاب های الکترونیکی میخوانند  نسبت به سال ۲۰۱۰ تقریبا دو برابر شده است.که تقریبا برابر میشود با نصف کودکانی که در رده سنی ۹ تا ۱۷ سال قرار گرفته اند.در حالیکه در همین مدت تعداد کسانی که بیان کرده اند به مطالعه کتاب های چاپی به جای کتاب های الکترونیکی ادامه میدهند از ۶۶% به ۵۸ % کاهش یافته است.

برای کسانی که ترجیح میدهدند که کتاب های چاپی بخوانند شاید این آمار مایوس کننده به نظر برسد اما شاید یک دلیلی برای امید داشتن کماکان وجود داشته باشد که کتاب های چاپی و کتاب الکترونیکی آینده روشنی در کنار هم داشته باشند چرا که در کنار تمام مزایایی که کتاب های الکترونیکی دارند از جمله مالتی مدیا بودن و یا حمل و نقل و نگه داری آسان کتاب های چاپی دارای یک سری مزایای فیزیکی هستند که به این راحتی ها قابل چشم پوشی نیستند.

کتاب ها زیبایی فیزیکی دارند:

این بدین معنی نیست که کتاب های الکترونیکی نمیتوانند زیبا باشند –از یک نظر کتاب های الکترونیکی کماکان جدید محسوب می شوند و طراحان و دیزاینر ها کماکان تمام ظرفیت های آنان رو شناسایی نکردند.اما برای کتاب های چاپی این گونه نیست.

همان طوری که کریگ مد در مقاله اش اشاره کرده است جلد های کتاب ها در بازاریابی و مارکتینگ یک کتاب تاثیر به سزایی دارند و به عنوان یک عامل تاثیر گذار به کار میروند.به همین دلیل بسیاری از اوقات بهترین طرح جلدها بهترین آثار هنری هستند چیزی که در دنیای نشر دیجیتال رخ نمیدهد.

کتاب ها قدمت و اصالت دارند(دارای تاریخچه هستند)

کتاب های مورد علاقه شما شما رو معرفی میکنند و بیانگر نوع شخصیت شما هستند .در حالیکه نسخه های دیجیتال یک کتاب به نظر نمیاد چنین ارتباط های قدیمی و عمیقی رو برقرار کنند.

کوئینان میگوید:

کتاب ها به عنوان اشیا فیزیکی برای من اهمیت دارند به خاطر اینکه با گذشته رو یادآوری میکنند . یک بلیط مترویی که چهل سال پیش خریداری کردم از میان صفحات یک کتاب قدیمی بیرون افتاد و من رو برد به چهل سال پیش خیابان سنت جیکس در دوازده سپتامبر ۱۹۷۴ جایی که من منتظر شخصی به نام آن بودم.

یک پیام تلفنی که بر روی کاغذی یادداشت کرده بودم از دوستی که در جوانی فوت کرد یک نوشته که من برای خودم نوشته بودم “سکونت در کاتالونیا ” در سال ۱۹۷۴ زمانی که در گرانادا بودم که به من یاد اوری میکرد باید اسپانیایی یاد بگیرم در حالیکه هنوز هم اتفاق نیافتاده و من انجام ندادم.

یک خاطره و یا یک تجربه به دیجیتال تبدیل نمیشود و شاید یک زمانی در آینده نه چندان دور شاید کیندل من در کنار خیابان مدیسون توسط کتاب فروشی کتاب های نایاب بورمن فروخته شود اما به نظر نمیرسد کتاب های دیجیتال بتونن همانند کتاب های قدیمی چاپی خاطرات رو یادآوری نگه داری و یاد آوری کنند.

شبکه‌های اجتماعی
تماس با ما
اخبار داغ